iOS 16 Ne Zaman Çıkıyor? iOS 16 Tüm Özellikleri ve Yenilikleri

Apple, geçtiğimiz günlerde her yıl heyecanla beklenen Worldwide Developers Conference (WWDC) 2022 etkinliğinde iOS 16’yı Apple severlere tanıttı. Apple, iOS 16’da yeni gelen etkileyici özellikleriyle yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İşte yeni iOS 16’nın özellikleri!

iOS iPhone telefonlar için gelecek olan yeni sürümde bizleri ilk olarak kilit ekranında yapılan değişiklikler karşılıyor.

İşte iOS 16 ile gelecek yenilikler;

iPhone kilit ekranı yeniden tasarlandı;

iPhone’larda artık kilit ekranı iOS 16 ile beraber tamamen değişiyor. Duvar kağıdınızda derinlik modu özelliği geldi. Eğer duvar kağıdınızda yüz veya kişi resmi varsa, ekranınızdaki yazıların önünde duracak şekilde ayarlandı.

iOS’un widget özelliği artık kilit ekranlarımıza eklenebilir hale getirildi. Kilit ekranınıza takviminizi, hava durumunuzu, yapılacaklar listenizi ve birçok widgetı ekleyebileceksiniz! Ayrıca birçok kilit ekranı şablonları arasında geçiş yapıp, dilediğiniz şablonu iPhone’unuza uygulayabileceksiniz. Ayrıca Apple’ın yapay zekâ sistemi sayesinde duvar kağıdı seçmenizi kolaylaştıran bir özellikte iOS 16 ile birlikte geliyor.

Artık kilit ekranınızı fazlasıyla dolduran bildirimler ortadan kalkıyor. iPhone bildirimleriniz ekranın aşağısında toplu bir şekilde gözükecek. Bunla birlikte artık kilit ekranınızda Canlı Aktiviteler kısmı bulunacak. Canlı aktiviteler sayesinde ekranınızdan canlı maçları takip edebilir, müzik menünüzü büyütebilir veya ilerlemelerinizi takip edebilir hale geleceksiniz.

Mesajlar uygulaması sosyal medya gibi oluyor;

Apple’ın Mesajlar uygulaması, iOS 16 ile büyük bir değişikliğe gidiyor. Mesajlar uygulaması, dikte özelliğinde yepyeni bir güncelleme bizi bekliyor.

Mesajlar uygulamasında artık gönderdiğiniz mesajları düzenleyebiliceksiniz. iOS 16’da duyunca heyecanlandıran özelliklerden birisi de SharePlay özelliği sayesinde arkadaşlarınızla uzaktan gerçek zamanlı olarak video, dizi, film izleyebilecek, müzik dinleyebileceksiniz.

Artık dikte özelliği, yazdıklarınıza otomatik olarak noktalama işaretleri ekleyecek.

Apple Wallet’da büyük değişiklik!

Apple Wallet artık dijital otel anahtarlarınızı başkalarıyla paylaşabilmenize olanak tanıyor. Ayrıca iPhone üzerinden ödeme almak isteyen satıcılar için Apple Wallet temassız ödeme özelliği geliyor.

Harita uygulaması yeni tasarımı bizleri karşılıyor

Apple Harita uygulaması yeniden tasarlandı. Bu yeni tasarımda içerisinde Fransa, İsviçre, Suudi Arabistan, Yeni Zellanda gibi ülkelerin de içerisinde yer aldığı 11 ülkenin detaylı şehir planı uygulamaya ekleniyor. İlerleyen zamanlarda iOS 16 diğer sürümleriyle de gelişmesiyle beraber tüm ülkelerin harita üzerindeki şehir planı bu şekilde güncelleneceğini düşünüyoruz.

‘Birden Fazla Durak’ sistemiyle belirlediğiniz rota üzerinde 15’e kadar durak belirleyebileceksiniz ve bu rotalarınız ‘Yakın Zamanda Çizilen Rotalar’ sekmesine gidecek. Burada dilediğiniz zaman bu rotaları tekrardan kullanabilirsiniz. Çok duraklı rotalarınızı Mac’iniz üzerinde düzenleyip iPhone’unuza gönderebilirsiniz. Ek olarakSiri’nizi kullanarak Apple CarPlay’deyken rotalarınıza yeni duraklar ekleyebiliyorsunuz.

Apple News’e yeni sekme ‘My Sports’

Ülkemizde henüz kullanımı olmayan Apple News uygulamasına iOS 16 ile yeni bir sekme daha ekleniyor. Bu sekmenin adı ‘My Sports’. İsminden de anlaşılacağı gibi bu sekmede seçtiğiniz sporların, liglerin, takımların fikstürlerini, detaylarını takip edebilecek, haberlerini okuyabileceksiniz! Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu detayları kilit ekranınıza Canlı Aktivite olarak ekleyebileceksiniz.

Aile Paylaşımı daha detaylı hale geliyor

iOS 16 yeni özelliklerinde, Aile Paylaşımında çocuklarınız için oluşturduğunuz hesapları artık çok daha kolay yönetebileceksiniz. Yaşa göre denetimler ekleyebilecek ve bu denetimleri çok daha hızlı gerçekleştirebileceksiniz.

Artık yeni bir cihazı, kendi telefonunuzun yanına getirdiğinizde sizleri çocuğunuz için yeni bir cihaz kurulumu gerçekleştirebileceğiniz ‘Hızlı Başlangıç’ ekranı karşılayacak. Aile Paylaşımında çocuğunuzun ekran süresini aştığını görebileceksiniz ve daha fazla süre istediği zaman bunu mesaj uygulamasından yanıtlayabileceksiniz.

Güvenliğinize daha çok önem verecek gelişmeler

Apple iOS 16 ile Güvenlik Kontrolü adı verilen yeni bir özellik getiriyor. Bu araç sayesinde Apple kullanıcılarının Kişisel Güvenliğini koruyacak.

Apple yeni Acil Durum butonu ile tüm hesaplara erişiminizi kesebiliyorsunuz. Bu buton sayesinde istemediğiniz kişilerle konumlarınızı paylaşmanızı ve onların hesaplarınıza erişimini engelliyor. Ayrıca diğer cihazlarda açık olan iCloud hesaplarınız kapatılıyor. Ek olarak da istemediğiniz kişilerden Mesajlar uygulamasından mesaj almıyorsunuz.

Fitness uygulaması tüm iPhone’larda

Apple Fitness uygulaması sizlere de tanıdık geliyor olabilir. Daha önce Apple Watch’larda yer alan Fitness uygulaması artık iPhone’lara da geliyor. Apple Watch sahibi olmasanız da iPhone’unuzdan antrenmanlarınızı takip edebilecek, adımlarınızı görebileceksiniz.

Canlı Metin özelliğine videolar da dahil oluyor

Bildiğiniz üzere Apple Canlı Metin özelliğiyle resimlerde bulunan metinleri kopyalayabiliyorduk. Artık Canlı Metin’e yeni gelen özellikle birlikte videolardan da metinleri kopyalabileceksiniz. Ek olarak Çeviri uygulamasında kamera ile canlı çeviriler gerçekleştirebileceksiniz.

Mac’lerde bulunan ‘Spotlight’ iPhone’lara da geliyor

MacOS’a da yeni gelen SpotLight özelliği, bir şeyi arattığınızda arattığınız şeyin hem internetteki hemde cihazınızdaki sonuçlarını gösteriyor. Artık SpotLight özelliği iPhone’lara da geliyor. Bu özellik sayesinde aradığınıza daha hızlı ulaşabileceksiniz.

Bir cevap yazın